Obciążenie wiatrem i śniegiem hal namiotowych

19 stycznia, 2023

Ze względu na panujący w Polsce klimat należy mieć na uwadze czynniki atmosferyczne mogące negatywnie wpływać na stan techniczny konstrukcji. Hale namiotowe są narażone na obciążenie wiatrem i śniegiem, koniecznie jest więc wzięcie tego pod uwagę podczas budowy obiektu. Zapraszamy zatem do przeczytania wpisu, w którym prezentujemy najważniejsze informacje na temat wyznaczników bezpieczeństwa stalowych konstrukcji.

 

Jak obciążenie wiatrem i śniegiem wpływa na hale namiotowe?

 

Działanie czynników atmosferycznych może mieć szkodliwy wpływ na stan techniczny obiektu. Wówczas korzystanie z niego może być niebezpieczne i stwarzać zagrożenie dla przebywających w środku osób. Dlatego w tym zakresie obowiązują specjalne normy prawne – PN-EN 13782, PN-EN 1991-1-4 (wiatrowa) i PN-EN 1991-1-3 (śniegowa). Określają parametry, które muszą spełniać elementy konstrukcyjne hali w danym regionie kraju.

Omawiając zagadnienia z tego zakresu konieczne jest wskazanie obowiązujących w Polsce stref śniegowych, które wskazują maksymalne obciążenia, na jakie może być narażona konstrukcja:

  • I – 70 kg/m2,
  • II – 90 kg/m2,
  • III – 120 kg/m2,
  • IV – 160 kg/m2,
  • V – więcej niż 160 kg/m2

Z kolei strefy wiatrowe są trzy – I – 22 m/s (tereny poniżej 300 m n.p.m.) i 25 m/s (tereny poniżej 500 m n.p.m.), II – 26m/s oraz III – 22 m/s (tereny poniżej 300 m n.p.m.) i 30 m/s (tereny poniżej 900 m n.p.m.).

 

Wpływ wiatru i śniegu na bezpieczeństwo hal

 

Uwzględnienie stref i poziomów obciążeń umożliwia dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych, które najlepiej sprawdzą się do budowy hali namiotowej w danym regionie. Kwestia ta w dużym stopniu determinuje wytrzymałość całego obiektu, niezależnie od tego, czy jest on całoroczny, czy też tymczasowy. Oddziałuje w ten sposób na poziom bezpieczeństwa, więc uwzględnienie obciążenia śniegiem i wiatrem jest niezwykle istotne. Przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie norm i branie pod uwagę określonych stref przyczynia się do optymalnej wytrzymałości konstrukcji i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo.