Jak dbać o halę namiotową?

27 listopada, 2023

Korzystając z całorocznych obiektów w postaci stalowych konstrukcji, należy mieć na uwadze zalecenia dotyczące ich eksploatacji, zwłaszcza w sezonie zimowym. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o halę namiotową, aby utrzymać jej dobry stan techniczny. Szczególnie problematycznym okresem może być zima, ze względu na gromadzący się na powierzchni śnieg, a także narażenie na obciążenie wiatrem i niskie temperatury. Zapraszamy więc do lektury tekstu, w którym opisujemy zagadnienia związane z utrzymaniem dobrego stanu takiej konstrukcji.

 

Jak należy dbać o halę namiotową?

 

Czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na żywotność takiego obiektu jest jego odpowiednie czyszczenie po zimie. W tym celu należy zadbać o specjalne środki chemiczne, które usuną zabrudzenia i nie zniszczą materiału hali namiotowej. Właściwie dobrany preparat może też zwiększyć elastyczność plandek i tym samym przyczynić się do przedłużenia trwałości konstrukcji. Warto wiedzieć, że wiele środków chemicznych może tworzyć natłuszczającą powierzchnię, która zakonserwuje materiał.

 

Aby właściwie dbać o halę namiotową, należy pamiętać o okresowych przeglądach stanu technicznego. Dzięki temu można wykryć ewentualne uszkodzenia i dokonać niezbędnych napraw. Przełoży się to nie tylko na dłuższą żywotność konstrukcji, ale też w dużym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników obiektu.

 

Usuwanie śniegu z hal namiotowych

 

Nie można zapomnieć też o zagrożeniu dla stanu konstrukcji, jakim jest gromadzący się na dachu śnieg. Jego dopuszczalną ilość określają normy w tym zakresie, na podstawie których można ocenić, kiedy należy usunąć nadmiar białej pokrywy. Wartość ta, w zależności od strefy, może wynosić od 56 do 96 cm lub nawet więcej. Trzeba więc dbać o usuwanie nadmiaru śniegu z dachu hali namiotowej, aby zapewnić dobry stan techniczny obiektu, bezpieczeństwo użytkowników, a także by uniknąć mandatu.

 

Okresowe przeglądy konstrukcji, bieżące wykonywanie napraw, czyszczenie w użyciem odpowiednio dobranych środków i odśnieżanie dachu to najważniejsze zagadnienia, o których należy pamiętać dbając o halę namiotową. Wpływają one na przedłużenie żywotności obiektu i podnoszą poziom bezpieczeństwa.