Cynkowanie czy malowanie?

5 grudnia, 2022

Aby zapewnić ochronę konstrukcji przed szkodliwym działaniem korozji należy zabezpieczyć stalowe elementy z użyciem wybranej metody. W tym celu można zdecydować się na cynkowanie lub malowanie. Czym więc różnią się między sobą te dwa sposoby? Który z nich lepiej sprawdzi się do zabezpieczania konstrukcji ze stali? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom omawianym w poniższym tekście.

 

Różnice między malowaniem a cynkowaniem

 

Przede wszystkim powinno się mieć na uwadze fakt, że obydwa omawiane rozwiązania mogą być stosowane przy różnego rodzaju konstrukcjach. Trzeba jednak pamiętać, że malowanie pełni głównie funkcję dekoracyjną – można wybrać kolor farby i pokryć nią wybrane elementy, aby całość estetycznie się prezentowała. Pod tym względem warto zdecydować się na użycie preparatów proszkowych, które zapewnią jednolitą i równą powierzchnię.

Taki proces może zabezpieczyć elementy konstrukcji przed uszkodzeniami mechanicznymi i podnieść walory wizualne, ale w niewielkim stopniu ochroni je przed korozją. Alternatywą jest zastosowanie specjalnych środków nakładanych w warstwach gruntowych i nawierzchniowych. Użycie w tym celu farb antykorozyjnych może zabezpieczyć konstrukcję na wiele lat.

 

Co wybrać – cynkowanie czy malowanie?

 

Warto wiedzieć, że stosowanie farb zabezpiecza stalowe elementy w nieco mniejszym stopniu niż alternatywna metoda. Aby osiągnąć bardzo dobry stopień ochrony konstrukcji powinno się więc wybrać cynkowanie, które można zastosować nawet w przypadku dużych elementów. Wytworzona w ten sposób powłoka jest bardzo mocno związana z powierzchnią stalowej konstrukcji i długotrwała. Będzie więc ją zabezpieczać przed działaniem czynników atmosferycznych i innych niekorzystnych warunków nawet przez kilkadziesiąt lat. Wpłynie to na  przedłużenie ich żywotności.

W przypadku elementów ze stali polecanym wyborem, jeśli chodzi o ich ochronę, jest metoda cynkowania. Zabezpiecza konstrukcję przez dłuższy czas i w solidniejszy sposób niż malowanie. Stanowi więc dobre rozwiązanie pod względem ochrony części wykonanych ze stali.